A vízi sportok számos előnnyel járnak a fogyatékkal élőknek, fizikai előnyökkel járnak, mint például a keringés javulása, az izomzat fejlődése, valamint az egyensúly és a koordináció javítása. A sport a fizikai felkészültséget is javítja; segít a testsúly kontrollálásában, és megelőzi a mozgáshiánnyal járó betegségek kialakulását. Azok a pozitív eredmények, amelyeket a fogyatékkal élők a sportolás során érnek el, növelhetik önbizalmukat, rugalmasságukat, és nagyobb biztonságban érzik magukat a szokásos mindennapi életük során. Társadalmi szinten a sport elősegíti a befogadást, ami alapvető a szociális készségek fejlesztésében. Ez hatással van a személyes önfejlesztésre és az önbecsülésre.
A vízi környezet lehetővé teszi a fogyatékkal élők könnyebb mozgását . Az Arkhimédész-elv szerint „a folyadékba merült test felfelé irányuló függőleges tolóerőt szenved, amely megegyezik az általa kiszorított folyadék tömegével” , ami azt jelenti, hogy a vízben a testtömeg akár 90%-kal is csökkenhet, ami megkönnyíti a gyakorlatok elvégzését . A fizikai és pszichikai szinten alkalmazott hidroterápia a víz terápiás szerként való felhasználásából áll, más fizikai elemekkel, például hőmérséklettel, súrlódási erővel és hidrosztatikus nyomással együtt.
Általánosságban elmondható, hogy a vízi sportok előnyei a fogyatékkal élők számára ugyanazok, mint a fogyatékkal élők számára, a legfontosabb előnyök a következők:
- Az összes izomcsoportot használják.
- Növeli a kardiorespiratorikus kapacitást.
- A víz által biztosított ellenállás segít a kalóriák elégetésében.
- Ugyanahhoz a gyakorlathoz különböző elemekre van szükség, mint például az ellenállás, az erő és a rugalmasság.
- Segíthetnek a gerinc áthelyezésében és egyenesebb helyzet elérésében.
- A víz hűvössége és a lebegés érzése csökkentheti az erőfeszítés érzetét.
- Az ízületi nyomás csökken.
A vízterápia és a vízalapú tevékenységek előnyei:
A vízbe merülve súlytalannak érezzük magunkat, ami különösen izgalmas érzés a mozgáskorlátozott felnőttek és gyermekek számára. A lebegés enyhítheti a fájdalmat, amelyet az ízületekre vagy a tolószékek, mankók és más mozgási eszközök nyomási pontjaira nehezedő terhelés okoz.
A vízállóság is egy ízületbarát edzésforma, amely tökéletes az izomerő, az egyensúly, a szív- és érrendszeri állóképesség, a koordináció és még a szociális készségek fejlesztéséhez is. Ha társakat hív meg a motoros készségekkel foglalkozó tevékenységekre, az segíthet a sajátos szükségletekkel küzdő gyermeke számára önbizalmat és tartós kapcsolatokat építeni. A víz kiegyenlítő lehet a testi fogyatékkal élő gyermekek számára, megkönnyítve a más gyerekekkel való interakciót.
A fogyatékkal élő gyermekek adaptív sportprogramjai közé tartozhatnak a versenyszerű vagy szabadidős sporttevékenységek. Olyanok, mint a tipikus sporttevékenységek, csak lehetővé teszik a fogyatékkal élők számára szükséges módosításokat. Az adaptív sportprogramok lehetőséget adnak a fogyatékkal élőknek a csapatmunkára és a közösségükkel való kapcsolatteremtésre.